Czym różni się posiłek na masie od tego na redukcji?

Czym różni się posiłek na masie od tego na redukcji?

Mocno utarło się przekonanie jakoby dane posiłki czy produkty miały odpowiadać za dany efekt sylwetkowy. Choć wydaje się, że powoli ta teoria odchodzi do lamusa ale żeby podtrzymać ten trend przedstawię Wam pewien przykład. Weźmiemy na warsztat dwa podobne posiłki, przedstawione w grafice.

Budując redukcyjne danie powinniśmy zadbać o względnie niską podaż kcal (dla każdego indywidualną wartość), relatywnie dużą objętość i wysoką sytość posiłku. Wybrałem niskoprzetworzony produkt zbożowy, o wyższej zawartości błonnika w stosunku do płatków jaglanych. Ugotowałem je na wodzie, dodałem białko serwatkowe które nada jej ciekawego smaku. Wkroiłem chrupkie jabłko, które uatrakcyjnia konsystencje i jest produktem o wysokim indeksie sytości. Dodałem nieco podprażonych migdałów w płatkach, bo mają stosunkowo dobrą objętość i nadają ciekawego smaku. Cynamon jest głównie dodatkiem smakowym, choć wykazuje korzystny wpływ na poposiłkową glikemie i zmniejsza tempo opróżniania żołądka.

Posiłek na “masę” to często propozycja, która zawiera dużo kcal przy niewielkiej objętości nie “zapychając” nas na cały dzień. Wybrałem płatki jaglane, które zawierają mniej błonnika. Nie gotowałem ich, zalałem wrzątkiem aby powstała gęsta jaglanka (mógłbym dać mleko, aby kcal wpadło jeszcze więcej). Do środka poszły skondensowane źródła energii, czyli masło orzechowe i pokrojone daktyle. Dodałem też białko serwatkowe celem zoptymalizowania syntezy białek mięśniowych. Przeplatanie różnych smaków jest tutaj korzystne, ułatwia przejedzenie dużej podaży kcal. Całość zwieńczyłem bananem i chrupkimi orzechami.

Wnioski? Składniki mają znaczenie, ale dopiero gdy sprowadzimy je do ilości i ogólnej kompozycji posiłku. Podobne posiłki jesteśmy w stanie skomponować pod zupełnie różne cele żywieniowe. Nie musisz jeść mało, żeby schudnąć i analogicznie nie musisz jeść dużo aby przytyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *