Co zrobić jeśli wyłamię się z diety?

Co zrobić jeśli wyłamię się z diety?

Trzymałaś(-eś) się diety, wszystko szło dobrze i nagle coś pękło – zjadło się naprawdę dużo. Waga wskazała kolejnego dnia znacznie wyższy wynik, a Ty zaczynasz się martwić i wątpić w swoje możliwości. Co zrobić w takiej sytuacji? 🤔

Przede wszystkim wyluzować, przyrost masy ciała wynika głównie z większej ilości treści jelitowej, glikogenu oraz zasobów wody w organizmie. Właściwe podejście to:

1️⃣ Przede wszystkim się nie obwiniać, bo to tylko pogarsza sprawę. Jeśli nie zrobiliśmy tego świadomie to poszukajmy przyczyny – upewnijmy się, że nie mieliśmy zbyt dużego i długotrwałego deficytu kcal. Być może odmawialiśmy sobie cały czas pewnych produktów np. słodyczy. Zweryfikuj swój sen, jego niedostateczna ilość może nasilać uczucie głodu. Przyczyną mogła być też stresująca praca lub sytuacja życiowa.

2️⃣ Nie próbuj też nadrobić zjedzonych kcal głodówką. Tak zaczyna się błędne koło odchudzania – jemy mniej, aż w końcu dopada nasz kolejny napad. Jeśli kolejnego dnia odczucie głodu będzie mniejsze to możesz zjeść mniej, ale nie zmuszaj się do tego jeśli apetyt Ci dopisuje – wróć do standardowej diety.

3️⃣ Wyznaczanie kary na nadmierną konsumpcję skutkuje podobnie jak wyżej. Tworzy niezdrowe relacje z jedzeniem, a tego staramy się uniknąć. Jeśli nie masz ochoty na trening to postaw chociaż na rekreacyjną aktywność – spacer czy rower z bliską Ci osobą. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż siedzenie na tyłku czy ślęczenie nad cardio. Dobry trening może poprawić Twoje samopoczucie a przy okazji spali nieco zjedzonych kcal, ale powtórzę – nie zmuszaj się do tego.

4️⃣ Teraz najgorsze co możesz zrobić – kontynuować obżarstwo i totalnie odpuścić. Szybko wrócisz do stanu sprzed redukcji, a Twoja psychika najprawdopodobniej mocno na tym ucierpi. Jeden posiłek/dzień nie zrujnuje Twoich ciężko wypracowanych efektów. Wracasz na dobrą drogę i działasz dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *